Elektronik Yayınların Kullanım Kuralları ve Telif Hakkı

Elektronik Yayınların Kullanım Kuralları

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Merkez Kütüphanesi abone olduğu elektronik kaynakların yayıncı ve aracı firmalarla yaptığı lisans anlaşmaları gereği, elektronik kaynakların sistematik olarak indirilmesi (bir derginin veya kitabın tüm kayıtlarının aynı bilgisayardan indirilmesi) yasaktır.

Lisans anlaşmalarındaki kurallara uyulmadığı takdirde, veritabanı yetkilileri elektronik erişimi üniversiteye kapatmakta, üniversiteyi ve de kullanıcıyı yasal sorumluluk altına sokmaktadır. Yayıncılar tarafından veritabanı kullanımları elektronik olarak izlenmektedir ve anlaşma kurallarını ihlal edenler ip numarasından tespit edilmektedir. Bu nedenle,

 

  •     Sistematik indirme yapmayınız ve elektronik kayıt indirirken akıllı robot, flashget, vb. yazılımlar kullanmayınız. Sadece ihtiyacınız olan bölümleri download ediniz veya çıktısını alınız.

 

  •     Elektronik kaynağın indirilmesi sırasında akıllı robot, flashget, vb. yazılımlar kullanmayınız.

 

  •     Veritabanının satılması, içeriğinin dağıtılması veya kar amaçlı kullanılması yasak olduğundan, veritabanından kopyalanan bilgileri YTÜ öğrenci,öğretim görevlisi ve personeli dışındaki kişilerle paylaşmayınız ve kopyalanan bilgiler üzerinde değişiklik yapmayınız.

 

  •     Uzaktan erişimde kullandığınız şifreyi başkaları ile paylaşmayınız. Sizin şifrenizle yapılan bütün kampüs dışı kullanımlar sizin kayıtlarınızda görülecek ve yanlış kullanımdan kaynaklanacak sorumluluk size ait olacaktır.