Oryantasyon & Kullanıcı Eğitimleri

Oryantasyon & Kullanıcı Eğitimleri

 

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığımız tarafından, kullanıcılarımıza Kütüphaneyi ve bilgi kaynaklarını tanıtmak, bilimsel araştırma ve yöntem teknikleri becerilerini kendilerine kazandırmak amacıyla eğitim programları düzenlenmektedir.

 

Oryantasyon ve Bireysel Eğitim Programı: Akademik dönem içerisinde  kütüphane kaynaklarından etkin biçimde yararlanılmasını sağlamak amacı ile  tüm akademisyenler ile lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrencilere düzenlenmektedir. Düzenlenen eğitimlerde; elektronik yayınların kullanımı ve araştırma teknikleri konularına yer verilmektedir. Akademik dönemde yapılan kütüphane fiziksel turları da genel oryantasyon programları içinde değerlendirilir. Kişi ve gruplardan alınan istek üzerine düzenlenebileceği gibi, Kütüphane birimi tarafından da planlanabilir.

 

Kullanıcı Eğitimi Programı: Kullanıcıların kütüphanenin sahip olduğu tüm kaynaklardan maksimum düzeyde etkin ve verimli olarak yararlanabilmesi için düzenlenmektedir. Bu program, veri tabanları ve kütüphane kataloğu kullanımı ile diğer kütüphane hizmetleri konusunda kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

 

Eğitimler;

  • Öğretim üyelerinden gelen talepler doğrultusunda, talep eden öğretim üyesinin dersi içinde,
  • Bireysel ve grup başvurulara göre kütüphane içerisinde verilmektedir.
  • Takvimdeki uygunluk durumuna göre eğitim planlaması yapılmaktadır.

 

 Bireysel, grup ya da ders eğitim taleplerinizi https://goo.gl/forms/KR01kD2uCtDghtt13  adresindeki formu doldurarak  bildirebilirsiniz.