Üyelik İşlemleri

 

ÜYELİK KOŞULLARI

 

Y.T.Ü. Kütüphanelerine üye olma ;

 

Akademik Personel : Kütüphane Web sayfamızda “Üyelik İşlemleri” altında bulunan Kütüphane Üye Başvuru formunun çıktısını alarak doldurup imzalayarak kimlikleriyle Kütüphanemize başvurduklarında üyeliklerinin ilk adımı gerçekleşir. Üyeliklerini aktif hale getirebilmek için Kütüphane üyelik hesaplarına bağlanarak “sözleşme metnini” onaylamaları gerekmektedir. Sözleşme metni onaylandıktan sonra kütüphane hizmetlerinden faydalanabilirler

 

Öğrenci üyeler : Okula kayıt olduklarında aynı zamanda kütüphanemize de pasif kullanıcı olarak üyelikleri gerçekleşir. Üyeliklerini aktif duruma getirmek için kütüphane üyelik hesaplarına bağlanarak “üyelik sözleşme metnini” onaylamaları gerekmektedir. Sözleşme metni onaylandıktan sonra kütüphane hizmetlerinden faydalanabilirler. Üyelik hesabına ilk kez bağlanan üyeler için kullanıcı adı okul numarası, şifre ise TC kimliklerinin ilk 4 hanesidir. Üyeler daha sonra şifrelerini değiştirebilirler.

 

İdari Personel : Kütüphane Web sayfamızda “Üyelik İşlemleri” altında bulunan Kütüphane Üye Başvuru formunun çıktısını alarak doldurup imzalayarak kimlikleriyle Kütüphanemize başvurduklarında üyeliklerinin ilk adımı gerçekleşir. Üyeliklerini aktif hale getirebilmek için Kütüphane üyelik hesaplarına bağlanarak “sözleşme metnini” onaylamaları gerekmektedir. Sözleşme metni onaylandıktan sonra kütüphane hizmetlerinden faydalanabilirler.

 •  
 • Y.T.Ü. Öğretim Üyeleri, öğrencileri ve idari personeli üyelik işlemlerinden sonra üniversite kimliklerini göstererek kütüphaneye girebilir ve kütüphane hizmetlerinden yararlanabilirler.
 •  
 • Kütüphane kullanıcıları üye oldukları andan itibaren Kütüphane Yönergesi'nde bulunan genel kuralların yanında Daire Başkanlığı tarafından belirlenen kütüphane kurallarına uymakla yükümlüdür.
 •  
 • Üyeler Kimlik ve Adres Bilgilerinde değişiklik olduğu zaman kütüphaneye bilgi vermekle yükümlüdürler. Aksi durumda, üyeler ile iletişim kurulamamasından doğacak yaptırımlardan Daire Başkanlığı sorumlu değildir.
 •  
 • Akademik - İdari personeli ve öğrencilerin istifa, emeklilik, nakil ya da mezuniyet/kayıt silme gibi herhangi bir nedenden ötürü üniversiteden ayrılmaları durumunda kütüphaneden “İlişik Kesme Belgesi” almaları zorunludur. Üyeler, ödünç aldıkları bilgi kaynaklarını iade etmedikleri ve varsa para cezalarını ödemedikleri sürece ilişik kesme belgeleri imzalanmaz.
 •  
 • Diğer Üniversitelerin yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile öğretim elemanları, araştırmacılar, Y.T.Ü. mezunları ve özel sektör mensupları Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığınca belirlenen koşullar çerçevesinde Y.T.Ü. Kütüphanesinden yararlanabilirler. Bu kullanıcılar ödünç yayın alamazlar. Kütüphane kaynaklarından kütüphane içerisinde yararlanabilirler.
 •